İş

Süreksiz işçiler için takım düzenlemesi Meclis’e geliyor

Yaşlı Emekliliği Yönetmeliği’nin (EYT) yasalaşmasının ardından gözler, kadro dışı kalan personele takım verilmesi yönetmeliğine çevrildi.

Sendikalar, 50 bin işçiyi kapsayan yönetmeliğin 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesi meclis tatilinden önce çıkarılmasını talep ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Koop İş Sendikası Lideri Eyüp Alemdar, kesintili çalışmanın kısa süreli istihdam modeli olduğunu hatırlatarak, “15-20 yıl gibi sürelerle geçici çalışma yok” dedi.

Öz Orman-İş Sendikası Genel Lideri Settar Aslan, yılda 10 ay çalıştırılan geçici işçilerin çalışma süresinin 12 aya çıkarılmasının devlete ek bir maliyet getirmeyeceğini söyledi.

Ekibe geçici işçi alınmasına Kamu Çerçeve Protokolü ile karar verildiğini belirten Şeker-İş Sendikası Genel Lideri İsa Gök, düzenlemenin TBMM tatile girmeden çıkarılması gerektiğini vurguladı.

YÖNETMELİK BUGÜN MECLİS’E SUNULACAK

Konuyla ilgili açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi.

Bilgin, görevden alınan personele ilişkin yönetmeliği bugün Meclis’e sevk edeceklerini söyledi.

ZORUNLU EMEKLİLİK ŞARTI KALDIRILACAK MI?

Bir gazeteci, “EYT ile ilgili yasal düzenlemede taşerondan kadroya geçiş yapanlar, emeklilik şartını sağlamaları halinde zorunlu emekliliğe sevk ediliyordu, siz kaldırdınız. 4B üyelerinin böyle bir talebi vardı.” Bilgin, sözlerinin üzerine “Yükseltebilirsek o konuya bunu ekleyeceğiz. Hepsinde zorunlu emeklilik kuralını kaldıracağız” dedi. Konuyla ilgili bir sayı olup olmadığı sorusu üzerine Bilgin, “Sayı az, personel kadar değil ama biz sayıya bakarak yapmıyoruz. Neden zorunlu olarak emekli oluyoruz? Kaldıracağız, eşit bir düzenleme için çalışıyoruz.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu