Haber

SES Partisi, Özdağ’ın kararı sonrası Kılıçdaroğlu’na kapıyı kapattı: Destek olmamız mümkün değil

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci varyantında Kemal Kılıçdaroğlu destek vereceğini açıkladı Özdağ’ın takviyesinin yankıları sürerken, kurucu başkanı Ayhan Bilgen olan SES Partisi’nden açıklama geldi. SES Partisi, Özdağ’ın kararının ardından Kılıçdaroğlu’na destek vermeyeceğini açıkladı.

SES Partisi’nden yapılan açıklama şöyle:

“Ülkemizi önümüzdeki 5 yıl boyunca yönetecek Cumhurbaşkanı’nı seçmek için bu hafta sonu ikinci tur seçimler yapılacak. Seçimler, toplumun siyasetten beklentilerini dile getirmesi, karar alma ve yönetim süreçlerine katılması için önemli bir fırsat. Hatta tek fırsattır.Bu süreçte kutuplaştırıcı siyasi dile rağmen toplumsal olgunluk herhangi bir kaosa izin vermemiştir.

“MUHALEFET TOPLUMUN YETERİNCE İLGİSİNİ GÖRMEDİ”

Partimiz yeni kurulmuş olmasına rağmen muhalefetin değerine, parti kültürünün değişimine ve siyasette yapısal dönüşüm ihtiyacına ısrarla dikkat çekmiştir. Muhalefet; Tüm uyarılarımıza rağmen ekonomik konularda inandırıcı ve inandırıcı somut analiz önerileri yerine hükümet sisteminin tartışılmasına odaklanıldığı için toplumdan yeterince ilgi görmedi. Bu bağlamda birinci tip seçimleri hükümet sistemi referandumuna dönüştürmek yanlış bir strateji olmuştur. Bu nedenle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çoğunluk tercihi konusunda seçmenin iradesine saygı gösterilmesi ve bu tercihin ikincil tıpta dikkate alınması demokratik bir yükümlülüktür.

“KAZANAN TÜM ÜLKEYİ KAPSAYACAK BİR TUTUM OLUŞTURMALIDIR”

Muhalefetin ülkenin önündeki küresel ve bölgesel sorunlara çözüm üretme ihtiyacı 29 Mayıs’tan itibaren çok daha hayati bir anlam kazanacak. Özgürlükçü ve eşitlikçi yeni bir sivil anayasa için parlamento içinde uzlaşma iradesi herkese tarihsel bir sorumluluk yüklüyor. Seçimi kim kazanırsa kazansın, umarız her iki aday da meclis kümelerinde bu yöndeki beklentiyi dikkate alır. Yeniden kazanan adayın sadece kendisine destek veren kesimleri değil tüm ülkeyi kucaklayan bir tavır sergilemesi toplumsal barış açısından değerli bir kazanım olacaktır.

“KILIÇDAROĞLU’YA DESTEK OLMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Seçmen iradesini özgür birey, bilinçli yurttaş ve sorumlu toplum perspektifi ekseninde ele alıyor, partimize gönül vermiş her seçmenin iradesine saygı duyuyoruz. Bu içerikte; Partimizin varoluş nedenleri dikkate alındığında, Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile varılan mutabakat sonrasında Millet İttifakı’nı destekleme kararı alması partimiz ve parti tabanımız açısından kabul edilemez.

Toplumsal barış, siyasi uzlaşma ve toplumsal bütünleşme gibi konuların öncelikli olması gerektiğine inandığımız yeni dönemde, bu beklentilere taban tabana zıt bir paradigma değişikliği nedeniyle Millet İttifakı’na ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veremiyoruz. Bu konudaki kararlılığımız sarsılmaz. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu