Haber

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e Yönelik Saldırılar Devam Ediyor

İsveç’teki Irak asıllı Salwan Momika grubu ile Danimarka’daki Danish Patriots üyeleri, Kur’an-ı Kerim’i ateşe vererek provokatif eylemlerine bir yenisini daha ekledi.

İsveç ve Danimarka’da Kuran’a yönelik çirkin saldırılar devam ediyor. İsveç’in başkenti Stockholm’de parlamento binası önünde Irak asıllı Salwan Momika ve arkadaşı Salwan Najem Kuran-ı Kerim’i ateşe verdi. Momika ayrıca Şii din adamı ve Sadr Kümesi’nin başı Mukteda Sadr’ın fotoğrafını da ayaklar altına aldı. Polis koruması altına alınan Momika ve arkadaşına çevredekiler büyük tepki gösterdi. Yerel basına konuşan Najen, “Siz yasaklayana kadar defalarca yakacağım” dedi.

Momika daha önce 28 Haziran’da polisi savunmak için Stockholm Camii önünde Kuran-ı Kerim yakmış, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklarının altına alarak İslam dinine hakaret etmişti. 20 Temmuz’da yapmıştı.

Danimarka’daki provokatif eylemlere bir yenisi daha eklendi.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde ırkçı Danimarkalı Vatanseverler grubu üyeleri Kuran-ı Kerim yaktı. Kümenin önümüzdeki saatlerde farklı noktalarda provokatif hareketlerine devam edeceği belirtildi. Irkçı grup daha önce aralarında Türkiye ve Mısır’ın da bulunduğu birçok ülkenin büyükelçiliklerinin önünde Kuran-ı Kerim’i ateşe vermişti.

İsveç Dışişleri Bakanı Billstrom’un İKT üyelerine mektubu

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) bugün İsveç ve Danimarka’daki Kuran’a saygısızlığı gidermek için yaptığı toplantı öncesinde örgütün 57 üyesine mektup gönderdi. Billstrom yaptığı açıklamada, İsveç hükümetinin İsveç’teki gösterilerde bireylerin İslamofobik eylemlerini reddettiği konusunda çok net olduğunu söyledi.

Danimarka, Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıları önlemek için yasal yollar arayacak

Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen dün yaptığı açıklamada, Danimarka hükümetinin Kuran’a yönelik saldırıları önlemek için yasal yollar arayacağını söyledi. Rasmussen, “Yakma, birkaç kişi tarafından gerçekleştirilen son derece saldırgan ve pervasız eylemlerdir. Bu birkaç kişi, Danimarka toplumunun üzerine inşa edildiği değerleri temsil etmiyor. Bu nedenle, Danimarka hükümeti, örneğin, diğer ülkeleri, kültürleri ve dinleri aşağılıyor ve Rasmussen, bunun özellikle güvenlik açısından Danimarka için olduğunu söyledi. “Önemli olumsuz sonuçlara yol açabileceği özel durumlara müdahale etme olasılıklarını keşfedecek.” – STOKHOLM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu