Ekonomi

Çin Başbakan Yardımcısı, yeni yılda ekonominin normale döneceği mesajını verdi

Çin’in ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Liu Hı, dış ticaret, yatırımlar ve iç talepteki canlanmayla birlikte 2023’te büyümenin normale dönmesini beklediklerini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Liu, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) konuştu.

Kovid-19 tedbirlerinin kaldırılmasının ardından ülkede hayatın ve üretimin normal seyrine döndüğünü vurgulayan Liu, 2023’te Çin ekonomisi için iyimser bir tablo çizdi.

Yeni yılda ithalatta, kurumsal yatırımlarda ve hanehalkı harcamalarında artış öngördüklerini belirten Liu, “2023’te Çin’de büyümenin normal seyrine döneceğine olan güvenimiz tam. Çin ekonomisi büyük ilerleme kaydedecek.” dedim.

Çin’in dışa açılma politikasını ve piyasa ekonomisi anlayışını sürdüreceğini ifade eden Liu, devletçi planlı ekonomiye dönüşün söz konusu olmadığını vurguladı.

“İkili sirkülasyon” olarak adlandırdıkları yeni kalkınma paradigmasının içe kapanma anlamına gelmediğinin altını çizen Liu, üretim ve ihracata dayalı büyüme yerine iç talebe ve tüketime dayalı bir modele geçişten bahsettiğini söyledi.

Liu, ikili dolaşımın uluslararası işbirliğini ve iş bölümünü güçlendireceğini ve dış ticaret ile yabancı yatırımı teşvik edeceğini savundu.

Çin cumhurbaşkanları 3 yıl sonra Davos’ta

Başbakan Yardımcısı, Covid-19 salgınının başlamasından bu yana Davos’a katılan ilk üst düzey Çin cumhurbaşkanı oldu. Ondan önce, 2020’deki toplantıya son Başbakan Yardımcısı Hang Cing katıldı.

Liu’nun yarın Zürih’te ABD Hazine Bakanı Jenet Yellen ile yüz yüze görüşmesi bekleniyor.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin bugün açıkladığı rakamlara göre Çin ekonomisi 2022’de yüzde 3 büyümüştü.

Büyüme oranı, Çin hükümetinin geçen yılki yüzde 5,5’lik büyüme hedefinin altında kalırken, Kovid-19 salgınının ilk etkilerinin hissedildiği 2020’de yüzde 2,2’lik büyümenin ardından Çin’de 1976’dan bu yana kaydedilen en düşük yıllık gelir oldu. artmıştı.

haber-pehlivankoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu