Haber

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Azad Barış: “Baskıları yoğunlaştırmak ve süreci 7 Haziran dönemine yakın tutmak istiyorlar”

MEHMET MUCAHİT CEYLAN

Yeşil Sol PartiDiyarbakır Milletvekili Adayı Azad Barış, Diyarbakır merkezli 21 ilde 128 kişinin gözaltına alındığı operasyonla ilgili “Baskıları artırarak 7 Haziran dönemine yakın bir süreç sürdürmek istiyorlar” dedi.

Yeşil Sol Parti (YSP) Milletvekili Adayları Azad Barış ve Sorgül Aytek Avşar, HDP İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy ve Yeşil Sol Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanı Abbas Şahin ile Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Azad Barış, Diyarbakır’da 21 ilde düzenlenen ve aralarında gazeteciler, avukatlar, siyasetçiler, tiyatrocular ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de bulunduğu 128 kişinin gözaltına alındığı operasyonu eleştirerek, şunları söyledi:

“DEMOKRASİ ADINA HERKES SES SES VERMELİ”

“Bu, tüm muhalefeti ve Türk kamuoyunu ilgilendiren bir şey. Uymuyorsa burada bir sorun var. Uymuyorsa, planladığımız, düşündüğümüz, hayalini kurduğumuz, ütopyasına adım attığımız yolculuk. Bu yüzden kimsenin susma lüksü yok, bunlara mutlaka dur demek gerekiyor, baskıyı artırarak 7 Haziran dönemine yakın bir süreci burada yaşatmak istiyorlar. karamsar bir tablo çizmek değil, tam bir neşe, coşku ve neşe atmosferinde seçim yapmaktır.Coğrafya ne kadar sancılı olursa olsun bu bize yakışmalı çünkü bizim düşüncemiz bu.Bu güce dayanmak mümkün değil. direnişsiz, kararlı duruşsuz sistem.Basının kasıtlı olmasının nedeni, burada yaşanan tüm kötülüklerin üzerini örtmek için yapılıyor olmasıdır.

“MAKYAJ BİZE YARAMAZ, TEMELDEN DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ”

Türkiye’de yapısal bir sorun var ama bu altyapı sorunu değil, demokratik temel haklar açısından yapısal bir sorun. Bizim için demokrasi, temel hak ve özgürlükler vazgeçilmezdir. Dolayısıyla bu konuya baktığımızda altyapı dediğimiz şey biraz reformist şeyler değil, restorasyondan bahsetmiyoruz, makyaj bize yakışmaz, kökten dönüştürmek istiyoruz. Aslında ‘Demokratik Cumhuriyet’ dediğimiz süreç, yeni yapılanma budur. 2. yüzyılda yeni bir inşaata başlayacaksak, 1. yüzyılda yaşananlarla yüzleşmek zorundayız. Ben eksik kalan bir kavmin mensubuyum, bir inancın mensubuyum çünkü biz eksik kaldık. Azınlık demek istemiyorum neden az kaldık kendimizden eksilmedik az kaldık. Demokrasi için buradayız, özgürlükler için buradayız. Hak ettiğimiz yerde olacağımıza inanıyorum.”

Azad Barış, bir gazetecinin “AK Parti Diyarbakır İl Başkanı, YSP barajı aşamaz, 10 milletvekili atarız” sözlerinin sorulması üzerine, “Ben hayvan haklarını savunuyorum, beni yanlış anlamayın, bazı insanlar Hayvanlar aleminde düşler, gökten kemik yağsın” dedi Azad Barış. karşılık vereceğim” dedi.

Kaynak: ANKA / Yerel

kemaliyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu