Haber

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit Üreticinin emeğini de ürün kalitesini de koruyoruz

8.Mersin Milletlerarası Narenciye Şenliği alanında Kanal 33 televizyonunda yayınlanan “Ahmet Özdemir ile Gündem” programına konuk olan Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, Yenişehir Ziraî Kalkınma Kooperatifi ve tarım ile ilgili hayata geçirdikleri çalışmaları anlattı. Lider Özyiğit, “Hem Kooperatifimiz çatısı altında hem de diğer çalışmalarımızda üreticinin emeğini de ürün kalitesini de koruyoruz” dedi.

Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, 8. Mersin Memleketler arası Narenciye Şenliği kapsamında hazırlanan Yenişehir Belediyesinin standında “Ahmet Özdemir ile Gündem” programının canlı yayınında Yenişehir’de hayata geçirdikleri ziraî çalışmaları paylaştı. Lider Özyiğit, Yenişehir’e bağlı 9 mahallenin kırsal alanda olduğunu ve yaklaşık 50.000 dekarda ziraî faaliyet yürütüldüğünü söyledi.

Az alandan çok verim elde edecek alternatif ürünleri yetiştirmek için çalışıyoruz.”

Sınırlı alanda katma kıymeti yüksek eser yetiştirme noktasında bir gayret içerisinde olduklarını belirten Lider Özyiğit, Yenişehir Belediyesinin dayanağıyla ilçede birinci kere üretilen Safran bitkisini örnek gösterdi. Lider Özyiğit ”Safran baharatının geliri üretici için epeyce düzgün. Bir bayan bir erkek yetiştiricimizin üretiminin sonucunu geçen yıl bu aylarda almıştık. İkinci üretimin sonucunu bekliyoruz. Değirmençay’da üreticimizin yaptığı safranlı pilavı yeme bahtımız da oldu. Bilhassa üçüncü yıldan sonra safran soğanlarını yüksek randımanda alacağız. Bu pazarı göreceğiz ve safran üretiminin artırması noktasında gayretimiz olacak. Az alandan çok randıman elde edecek alternatif eserleri yetiştirmek için çalışıyoruz.” dedi.

Yenişehir’in tarım eserleri markalaşıyor

Yenişehir Ziraî Kalkınma Kooperatifi’nin hem üreticiye hem de tüketiciye katkılarını da anlatan Lider Özyiğit “Yenişehir’deki 50 bin hektarlık alanı en güzel biçimde kullanarak, kaliteli eser yetiştirip onu mamule çeviriyoruz. Elde edilen eserleri markalaştırıp halka sunulmasını sağlıyoruz. Önümüzdeki süreçte Kooperatifimizin ortakları artacak. “dedi. Karahacılı Mahallesi’nin nar üretiminde önde geldiğini hatırlatan Mersin Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, Yenişehir Ziraî Kalkınma Kooperatifi tarafından üretilen Karahacılı Nar Ekşisi’nin markalaşma yolunda değerli yol katettiğini belirterek “Nar ekşisi, sofralık olmayan narın değerlendirilmesidir.

Bizim ürettiğimiz Karahacılı nar ekşisi yüzde yüz markalaşmıştır. Bu çalışmamızda hiçbir vakit kar odaklı anlayış üzere bir kaygımız olmadı. Hem üreticinin emeğini korumak hem de tüketicinin kaliteli eser tüketmekle alakalı hakkını korumak noktasında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bununla kalmıyoruz, Çavak Mahallemizde üretilen Yafa cinsi portakalın reçeli de Yenişehir Ziraî Kalkınma Kooperatifi’nde çatısı altında markalaştı. Şenlikte Yenişehir Belediyemizin standında portakallı baklava ikram ettik.” diye konuştu.

Yenişehir’de Arı Merası kurulacak

Arı üretici sayının artması ve Değirmençay balını markalaştırmak için Değirmençay’da 600 dekarlık alanda arı merası oluşturacaklarını da aktaran Lider Özyiğit “Bir başka projemiz ise Değirmençay Mahallemizde Orman Bölge Müdürlüğü ile Kooperatifimiz ortasında Orman vasıflı 600 dekar yerde oluşturacağımız Arı Merası projesidir. Bu projemize dayanak alabilmek için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’na müracaatta bulunduk. Yakın bir vakitte sonuçlanacak olan bu itibarlı projemiz ile bölgemizde eğitimini almış arıcı aileler toplam 500 kovanda farklı bir Arı ırkı ile doğal bal üretimini gerçekleştirecek, satışını da kooperatifimiz üzerinden yapacağız.

600 dekarlık alanda 50 adet arı üreticisi oluşturacağız. Bu eğitimi alarak orada bal üretimi yapacak olan vatandaşlarımız olacak. Bütün süreçler tamamlandı. Oradaki doğal bitki örtüsünü yılın on iki ayı çiçek verecek halde yapılandırıyoruz. Arı yılın on iki ayında orada çiçek bulsun diye uğraşıyoruz ona nazaran bir bitki örtüsü oluşturuyoruz. Değirmençay Mahallemizde bu türlü bir alanı oluşturduktan sonra şu ana kadar 11 ay çiçek oluşturabilen bitkiyi tespit ettik. Bu türlü bir üretimi gerçekleştireceğiz ve Değirmençay balı marka olacak. Bize düşen vazife hakikat yönetmek, yanlışsız eserleri üretmek ve insanları hakikat yönlendirmek. Bu noktada iki tane ziraat mühendisimiz bu bölgede çalışmalar yapmaya başladılar. Tarım Müracaat Merkezimizde üreticilerimiz ile sohbet edecekler. Üreticilerimizin taleplerine nazaran onları yönlendirecekler.”ifadelerini kullandı.

Başkan Özyiğit, “Üreticinin kendi ürününü halka sunacağı bir organizasyon kuracağız.”

Gazi Mahallesi’nde bulunan Muğdat Camii karşısında 11 dükkandan oluşan bir pazar alanı kurduklarını da belirten Lider Özyiğit, orada kooperatif eserlerinin vatandaşlarla buluşacağını belirtti. Özyiğit “ Pazarımızda yalnızca işletme masraflarını karşılayacak kadar kar konulacak ve yüzde 10’u geçmeyecek. Kaliteli ve hesaplı eserler olacak. Eserlerin satılması için yer tertibi noktasında harekete geçtik. Aracıların hoyrat davrandığını düşünüyorum zira ülkemizde perakende bir elin parmakları kadar kaldı. Bu üç harfli marketler piyasada büyük bir inhisar oluşturdu. Biz direkt üreticiden, üreticinin kendi eserini halka sunacağı bir tertip kuracağız. Bunun altyapısı hazır.”şeklinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu