Teknoloji

Uzmanlar uyarıyor! Sıfır araç aldım deyince dolandırılmayın

Sıfır kilometre araçların fahiş fiyatlarına karşı yapılan yeni düzenlemenin ardından stokta bulunan binlerce sıfır araç, sahipleri tarafından ziyan olur endişesiyle piyasaya sürüldü.

Ancak stoklu ve 3-6 ay hatta 1 yıl bekletilmiş araba alacak tüketicilerin çok dikkatli olması gerekiyor.

Pilot Garaj Genel Koordinatörü Cihan Emre, yüksek fiyatlara alıcı bulamayan ve ikinci ele düşen sıfır kilometre araç sayısının on binleri bulabileceğine dikkat çekerek, alıcıları uyaran açıklamalarda bulundu.

Aletler zarar görebilir

Araçların zarar görebileceğine dikkat çeken Emre, şu ifadeleri kullandı:

‘Biz tüketiciler olarak bu araçların hangi koşullarda, nerede ve nasıl depolandığını bilmiyoruz. Stok alınan alana götürülürken çekiciden düşmüş olabilir, rastgele bir cisme çarpmış olabilir, çekildiği otoparkta doludan zarar görmüş olabilir veya park halindeyken vuruldu. Hatta bayi veya satıcı tarafından ekstra aksesuar eklenirken kapılar demonte edilmiş veya yeniden boyanmış olabilir.

4 kapıyı söküp yerine takmak ortalama en az 100 bin TL maliyet kaybı demektir. Ekspertize gelen ve sıfır kilometre diye tabir edilen araçlarda boya değişen kesimlere rastlıyoruz. Geçmiş yıllarda sıfır olarak gelen 1500 araçtan ortalama 100 adedi boyandı.

Tüketici sıfır araç aldım derken aldanmamalı, kurumsal bir değerlemede mutlaka süreci doğal tutmalıdır.

Pilot Garaj Genel Koordinatörü Cihan Emre, gerçek ve tüzel kişilerin bayilerden aldıkları ve yüksek fiyatlarla kar elde etmek amacıyla satın aldıkları sıfır otomobillerin fiyatlarında düşüş yaşandığını belirterek sözlerini tamamladı. aşağıdaki gibi:

Öte yandan bayiler tarafından yüksek fiyat karşılığında eklenen seramik kaplama, merdiven, tampon eklentisi, spoyler, deri koltuk gibi tadilatlar sırasında kaporta üzerine boya veya sökme işlemi yapılmış olabilir. Geçtiğimiz yıllarda birkaç SUV’da deri koltuk uygulaması için dört kapının sökülüp takıldığını tespit ettik.

Bu da siz farkında değilseniz satışta en az 100 bin TL değer kaybı demektir. Yine geçmiş yıllarda sıfır araç satışlarının çok yüksek olduğu dönemde ortalama 1500 yeni araçtan 100’ünde boya-tamir gördük.

Bu araçlar aslında kar amacı ile satıldığı için satın almadan önce iki kez düşünün. Tüketiciler yeni araç aldım derken aldanmamalı, kurumsal bir değerlemede mutlaka süreci doğal tutmalı ve içi rahat etmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu