Yaşam

Türkiye’de dolandırılan Pakistanlı aile, yardım istiyor

Adı Momna Tahir yani Mümine.

25 yaşındaki Pakistanlı ve akraba evliliği yapan biri.

Bu evlilikten çocuğu işitme engelli doğdu.

Dolandırıcılara 15 bin dolarını kaptırdı

Pakistan’da meskenini otomobilini satarak tedavi için Türkiye’ye gelen aile, oturma dolandırıcılarına 15 bin dolar paralarını kaptırdı.

Baba gözyaşları içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kızı için yardım istedi.

Breaking News Turkey’den Savaş Uğurlu’nun sorularını yanıtlayan Momna Tahir, bir an evvel kızının sıhhatine kavuşmasını dayanak bekliyor.

“İki kişiye yüklü miktarda para verdik”

Pakistanlı Tahir, “Pakistan’da elimizdekini avcumuzdakini satarak Türkiye’ye geldik. Ülkenize turist vizesiyle geldik lakin bizim özel bir hastaneye 25 bin dolar ameliyat parası yatırarak sıhhat vizesi ile gelmemiz gerekiyordu. Bizim buna bütçemiz kâfi değildi. Açıkçası Pakistan’da Türkiye çok sevilen Müslüman bir ülke ve insanların da bize katkı sağlayacağına inanarak geldik. Vizemiz 6 ay geçerliydi ve en kısa müddet içinde süreksiz oturum müsaadesi almamız gerekiyordu. Bunun için göç yönetimine gittik. Orada biri Pakistanlı, biri Türk iki bireye elden yüklü ölçüde para verdik.

“Depozitolarımızı geri alamadık”

Bize bu müsaadesi alacaklarını söylediler lakin maalesef dolandırıldık. Para elden verildiği için hakkımızı aramamız da kelam konusu değildi; ki karakola gidip bahtımızı denedik. Paramızın kalan kısmı kendimize kalacak yer ararken tükendi. Evvel Beylikdüzü’nde konut tuttuk fakat kısa müddet içinde meskenden çıkmamız gerektiği söylendi. Daha sonra Esenyurt’a gittik ve kızım orada yapamadığı için oradan da ayrılmak zorunda kaldık. Her kezinde emlakçı parası ve iki kira depozito verdik ancak çıkarken depozitolarımızı geri alamadık.

“Ev sahibim tehdit ediyor”

Sonunda İhlas’tan bir konut bulduk. Kiramız 3 bin TL, bahçe katında yaşıyoruz. Meskenin öbür odaları kilitli bu fiyat bir oda, banyo ve mutfak için ödeniyor. Konut sahibim daima beni meskenin başka odalarına da kiracı alacağını söyleyerek, tehdit ediyor. Kızım işitme engelli olduğundan diğer ailelerle yaşamak kızımın güvenliği için tehlike teşkil edecek diye düşündüğüm için yeni bir mesken arayışındayım.” dedi.

Gerekli testler yapıldı

Türkiye’de tanıdığı insanların kendisine kültürel olarak da bilgi verdiğini ve Türkiye’yi çok sevdiklerini söyleyen Momna Tahir, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bazı beşerlerle karşılaştım ve bana kültürünüz hakkında bilgi verdiler, kaygılarımı dinlediler ve en kıymetlisi beni dışlamadan ortalarına aldılar. Bir öğretmenle kızım Dua için doktora gittik. Birçok özel hastaneden fiyat aldık.  Aldığımız fiyatlardan kimileri daha düşüktü lakin yeniden de bizim için uzak bir fiyattı. Şu an eşim de ben de çalışarak para biriktirmeye çalışıyoruz. Yeniden diğer bir bayanla tanıştım ve benim için Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nden rapor aldılar. Doktora gittik, kızım için gerekli testler yapıldı.

“Kızım her geçen gün zaman kaybediyor”

Kızımın yaşı 4’e yaklaştığı için yalnızca tek kulağına aygıt takılabiliyor. Yalnızca aygıtın bedeli 8 bin dolar. Ameliyat bedeli farklı. Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’ndeki tabip kendi vilayetindeki hastanelerde bu ameliyatın daha ucuz olabileceğini söyledi. Dua Fatima için MRI ve tomografi istedi. Bunları da gönderdikten sonra benim için daha uygun fiyatlı bir hastane arayacağını söyledi. Aygıtla birlikte bu ameliyatı, 12 bin dolar civarında bir meblağa yaptırabileceğimizi söyledi. Açıkçası bu beni daha çok umutlandırdı zira kızım her geçen gün vakit kaybediyor.

“İnsanlardan asla elden para istemiyorum”

Geç kalırsam, ameliyat da olsa duyamayacak. Çok büyük meblağlardan bahsettiğimi biliyorum lakin bizim bir ölçü paramız oldu, bize katkıda bulunan insanlardan asla elden para istemiyorum. Biz kendi ömrümüzü idame ettirebiliyoruz. Bizim muhtaçlığımız olan tek şey tedavi. Ben elimden geleni yapıyorum, burada hiçbir şeyim yok yalnızca kızım için her şeyi yok sayarak geldim ve bir gün sesimi duyacağına inanıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu