Teknoloji

Sosyal Medyaya Bayılan ve Daha Sonra Dolandırıcılıkla Suçlanan Bazı Olaylar: Hangisi Hapishanede, Hangisi Serbest?

Adnan Oktar’ın suç örgütü kurması Dilan ve Engin Polat çifti Kara para aklama Aslında bu eğilimin devam eden bir örneği var. Sosyal medya üzerinden insanları kandırarak suçlanan ve cezalandırılanlar varken, birçoğu da ifade almak için karakolun kapısını çalıyor.

Oda TV’nin haberine göre Dilan ve Engin Polat’ın kara para aklamasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı harekete geçecek ve bu kapsamda 600’e yakın sosyal medya fenomenini inceleyecek. Lüks hayatlarını paylaşan influencerlar incelenecek. Kanuna aykırı durumların fark edilmesi halinde bu durum ilgili makamlara bildirilecektir.

Bu sahne kimlikleriyle, sahte eserleriyle ya da eserleriyle pek çok insanı yaralayan bir durum. “sözde” fenomenlerBakalım kimmiş, başına neler gelmiş ve ne gibi hatalar yapmış.

Dilan ve Engin Polat çifti, hataları kanıtlanırsa 30 yıla yakın hapis cezasına çarptırılabilir.

5 yıl gibi kısa bir sürede zengin olan ve bu zenginliği sosyal medyada abartılı bir şekilde yaşayan Dilan ve Engin Polat, kara para aklama suçlamasıyla tutuklandı. Güzellik merkezleri başta olmak üzere kurdukları bazı şirketler aracılığıyla kara para aklayan çiftin aralarında Sıla Doğu, Sezgin Polat, Can Doğu ve Can Polat da vardı. 12 kişi tutuklandı.

“Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun, Vergi Usul Kanunu ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Yönetmeliğini ihlal etmekle” suçlanan çiftin avukatı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Polat’ın hataları kesinleşti 25-30 yıl arası hapis cezasıAlabileceklerini söyledi.

Hatalarına dün bir yenisi daha eklendi. Müzisyen Banu Parlak’ın sahibi olduğu güzellik merkezinde yaşanan silahlı saldırının ardından ifadeleri alınan Engin ve Dilan Polat ile babaları Sezgin Polat, onlar kışkırtıcıHakkında bir tutuklama emri daha çıkarıldı.

Bahar ve Nihal Candan kara para aklama suçlamasıyla gözaltına alındı.

Dün gündemin gündeminde Bahar ve Nihal Candan kardeşler vardı. Türkiye’de “İşte Benim Tarzım” programıyla tanınan Bahar Candan, yarışmanın ardından kız kardeşiyle birlikte sosyal medya fenomeni oldu. Garip hareketleri, lüks hayatıÇalışmalarıyla dikkat çeken kardeşlerin sahip olduğu paranın kaynağı merak edilince pek çok kişinin ilgi odağı oldu.

Timur Soykan “Dolandırıcılık çetesi üyeleri” Tezleriyle de gündeme gelen Nihal ve Bahar Candan dün gözaltına alındı. Kardeşlerin gözaltına alınmasının sonucunun ne olacağı bilinmiyor ancak isimleri artık dolandırıcılık olaylarında anılıyor.

Nihal ve Bahar Candan tutukluluk nedeniDaha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

“Böyle Tipler Var” iddiaları devam ediyor.

Yaptıkları karakterizasyonlarla büyük bir takipçi kitlesi kazanan Kıvanç Talu ve reklam eşi Beril Talu da dolandırıcılık iddiasına konu olan diğer fenomenler. Reklam projelerinden para kazanma vaadiyle çevrelerindeki insanları kandırdıkları iddia edilen çift, 100 milyon TL’nin üzerinde kârYaptığı söyleniyor.

Dolandırdıkları kişilere iftira atılmasının ardından soruşturmaya tabi tutulan çift, ilk olarak adliyeye sevk edildi. Portekiz’e kaçtıÇocuklarının pasaportu olmadığı için Gürcistan’a gittikleri söylense de orada çocuklarına pasaport çıkardılar ve daha sonra başka ülkeye kaçacaklarSöylendi.

Yurt dışına çıkış yasağı konulan Kıvanç Talu hakkında soruşturma sürüyor Böyle Tipler VarSosyal medya hesabı kapatıldığı için aileden haber alınamıyor.

Adnan Oktar’a 8 bin 658 yıl hapis cezası verildi.

1980’lerden bu yana “mahizm” İnancıyla insanların hayatına sızmaya başlayan Adnan Oktar, uzun yıllar kurduğu örgütle kızları kendi ağına hapsetti. Grup üyeleri işaretledikleri kızları mükemmel bir plan yaparak kandırdılar ve yavaş yavaş kendilerine çektiler. Örgüte girip çıkış yolu bulamayan kızlar Adnan Oktar’ındı onların “kedicikleri”olmak zorunda.

suç örgütünden Kaçmayı başardıİlgili içerikte bazı kadınların hikayelerini okuyabilirsiniz:

Yıllarca bu kurguyu sürdüren Adnan Oktar’ın suç örgütü 2018 yılında baltalandı. Pek çok baskın yapılmasına rağmen Adnan Oktar bir şekilde durumdan çıktı; cinsel akın,çocuklara yönelik cinsel istismar, siyasi ve askeri casusluk, kişisel verilerin kaydedilmesi, tarihi eser kaçakçılığı gibi. diğer 30 suç içinGözaltına alındı.

Adnan Oktar, 18 Temmuz 2018’de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 8 bin 658 yıl hapis cezasıalınmış.

Psikolog mezunu olduğunu söyleyerek takipçilerini aldattığı iddia edilen Çağla Düvenci Sönmez, fenomen hayatına kaldığı yerden devam ediyor.

2016 yılında pek çok kişinin gündeminde “Sahte psikolog” olduğu söyleniyor Çağla Düvenci Sönmez vardı. Televizyon programlarına çıkan ve psikolog olduğunu söyleyen, insanlara tavsiyelerde bulunup yol göstermeye çalışan Sönmez’in psikoloji bölümünden mezun olmadığı belirtildi.

Şikayetlerin ardından Bilgi Üniversitesi bir açıklama yaparak Sönmez’in 27 Ocak 2010 tarihinde 12788 diploma numarasıyla ihraç edildiğini bildirdi. Sadece sosyoloji bölümü mezunu dedi ki. Sönmez çift diplomalı fotoğraflarını paylaşsa da onu psikoloji bölümünde hiç görmediğini söyleyenler de vardı.

Her ne kadar Sönmez elinde belgeleri olduğunu, hatta fatura kesip vergi ödediğini söylese de. Türk Psikologlar DerneğiKendisi de konuyla ilgili bir açıklama yaparak, psikolog diploması olmamasına rağmen bu işi yapan Sönmez hakkında yasal işlem başlatacağını belirtti.

Sönmez, kendisiyle ilgili bu haberlerin arama motorlarından kaldırılması için mahkemeye başvurdu. Mahkemenin Sönmez’in talebini nasıl kabul ettiği bilinmiyor. Bazı haberler kaldırıldı.Daha da tuhafı şu ki Sönmez Londra’ya taşındıInstagram’da ise 780 bin civarında takipçisiyle fenomen hayatına devam ediyor.

Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın 56 gün cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

2021 yılında İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından pek çok tanınmış isim hakkında soruşturma başlatıldı. Simge Barankoğlu ve Yeşim AydınAralarında bazılarının da bulunduğu 18 şüpheli dolandırıcılıkla suçlandı.

Fenomenler, sosyal medyada oynanan bir oyunla halkı kandırdıklarını anlatıyor. para ödülü kazanacaklar Ancak bunun için bir miktar vergi ödemeleri gerektiğini söyledi. Dolandırıcı suç şebekesinden 17 kişi tutuklanırken, 2 kişi ise serbest bırakıldı.

Barankoğlu ve Aydın sadece sosyal medyadan bahsettiklerini belirtti. Reklamdan para kazanıyorlar Bunun bir dolandırıcılık olduğuna dair hiçbir fikrinin olmadığını ve suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Ancak her iki fenomen de tutuklandı. Gözaltı değerlendirmesi kapsamında Barankoğlu ve Aydın, 56 gün cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

YouTube’dan hapse giren Onur Elmas

YouTube şarkıcısı, TikTok fenomeni ve menajeri Onur Elmas’ın 7 kişilik dolandırıcılık çetesinin lideri olduğu ortaya çıktı. 2022 yılında devremülk sahipleri gayrimenkullerini yabancı kişilere yüksek fiyata satma vaadiYatırımcıları ‘Sistem’ başlığıyla aldatan Onur Elmas, yurt dışındaki yatırımcılardan Türkiye’ye gelme masrafları karşılığında dolandırdığı kişilerden 32 bin TL aldı.

Çete üyeleri, parayı verdiğine pişman olan devremülk sahiplerinin telefonlarına yanıt verirken, banka hesaplarındaki 350 bin TL’ye de el koydu. Toplamda 5 milyon TL’lik dolandırıcıÇete lideri Onur Elmas ve 3 adamı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

120 TikTok fenomeni gözaltına alınırken, aralarında tanıdık yüzlerin de bulunduğu 10 kişi tutuklandı.

Haziran 2023’te 37 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonla 120 TikTok fenomeni, 1,2 milyar dolandırıcılık iddiasıİle birlikte gözaltına alındı.

Çete, ele geçirdiği kredi kartlarıyla TikTok’tan token satın aldı ve ardından tokenleri belirli hesaplara iade etti. TikTok’taki bir güvenlik açığından kaynaklanan bu dolandırıcılık sürecinin ardından tutar kredi kartından çekildi. madeni paraların iadesiTikTok tarafından yapılmıştır.

Dairelerden işyerlerine, şirket hisselerinden otomobillere, villalardan silahlar ve çok paraAyrıca çok sayıda eşyaya da el konuldu.

Soruşturma kapsamında 57 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 10 şüpheli ise tutuklandı. Tutuklanan isimler arasında takipçisi yüksek olmasıyla öne çıkanlar da var. Ahmet İsmet Baştürk, Abdulsamet Kaya, Kenan Kerim Kekeç ve Recep ToprakAyrıca birde şu var.

Instagram ve TikTok’un yanı sıra Twitch fenomenleri de dolandırıcılıktan tutuklandı.

Dolandırıcılıktaki son isimlerimiz canlı video programı olan Twitch fenomenleridir. 2021 yılında platformdaki fenomenler kimliği bilinmeyen kişiler tarafından saldırıya uğruyor. düzenli bağışYapıldığı tezi öne çıktı.

bu bağışlardan çalıntı kredi kartlarındanBağış yapmak ve paranın bağışçılar ile yayıncılar arasında belirli oranlarda paylaştırılması amacıyla farklı illerde operasyonlar düzenlendi.

Ortada Boran Mahmutoğlu, Figen Benli, Muhammed Işık, Dilara Esma Toprakçı, Sude Eldem yer alıyor. 31 Twitch fenomeni,Operasyonlarda 6’sı 18 yaş altı olmak üzere toplam 39 kişi gözaltına alındı.

1 milyon dolarlık vurgunSorumlu tutulan 2 şüpheli tutuklanırken, 37 kişi serbest bırakıldı.

Özellikle 2021 yılından itibaren dolandırıcılık ve fenomenler sıklıkla gündeme geliyor. Umuyoruz ki bu kişiler tarafından aldatılanların sayısı azaldıkça kendilerini kandırmanın bir yolunu bulamayacaklar. Dilan ve Engin Polat çiftinin tutuklanması, Kıvanç ve Beril Talu’nun soruşturulması, Bahar ve Nihal Candan’ın gözaltına alınması Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu