Ekonomi

Sinop’ta simit fiyatları arttı, tepkiler artıyor

MUSTAFA USTA

Sinoplu fırın müdürü Emre Üncü, “Unun, susuz gıdanın, mayaların ve diğer ürünlerin fiyatlarını yükseltmek zorunda kaldık, bunu da yaptık. Müşteri tepki gösteriyor ama bir süre sonra tepki geliyor, sonra alışıyorlar. Yapacak bir şey yok. Aksi halde bizi kurtarmaz.” Simit artışını değerlendiren Özcan Küçükali şunları söyledi; “Piyasada hiçbir şeyin freni yok. Burada çay içip simit yerseniz, sadece simit ve çay üzerinden hesap yaparsak hayat pahalılığıyla mücadele etmek mümkün değil. Özellikle bizim gibi emekliler için bu çok önemli. hiç mümkün değil” dedi.

Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Sinop Esnaf Odaları Birliği’nin belirlediği yeni tarifeye göre 80 gram simitin fiyatı 10 liradan 12,5 liraya çıkarıldı. Yeni tarifeye göre 80 gram tereyağlı simit 15 TL, 80 gram börek (sade) ise 12,50 TL.

“HER ŞEY ARTIRSA FİYATLAR YENİDEN ARTACAK”

Sinoplu fırın müdürü Emre Üncü, “Simit 10 liraydı, şimdi 12 buçuk lira oldu. Çünkü maliyetlerimiz arttı. Un, susam, maya ve diğer ürünlerin fiyatlarını yükseltmek zorunda kaldık. Biz yaptık. Müşteriler tepki gösteriyor ama bir süre tepki olacak, sonra alışıyorlar. Yapılacak bir şey var.” “Hayır. Aksi bizi kurtarmaz. Her şey artarsa ​​fiyatlar yine artar. Biz fiyatlarımızı artırmazsak bu bizi kurtarmaz” dedi.

“PİYASADA HİÇBİR ŞEYİN FRENİ YOK”

Simit artışını değerlendiren Özcan Küçükali, “Simit 8 liraydı, 10 lira oldu, sonra 12 buçuk lira oldu. Bunun freni yok. Piyasadaki hiçbir şeyin freni yok. Çay içerseniz, yerseniz Burada simit, sadece simit ve çay üzerinden hesaplarsak hayat pahalılığıyla mücadele edersiniz.” Bunu yapmak mümkün değil. Hele ki bizim gibi emekliler için bu hiç de mümkün değil. Ekmek 8 liradan 10 liraya çıktı. Markete gidiyorum, markette sürekli etiket değiştiriyorlar. Her yer aynı. Simit hesabı en iyi hesaptır. Bir simit 12 buçuk lira, bir bardak çay ise 10 lira. “Lira olsa en uygun yerlerde 10 lira. Çay bazı yerlerde 40 lira” dedi.

“CEBİNDEKİ PARALARIN NEREYE GİTTİĞİNİ BİLMEYEN VATANDAŞLARA DÖNÜŞTÜK”

Simitlerdeki artışı değerlendiren Mustafa Karakuzey, şunları söyledi; “Emekliler olarak mutlu şehir Sinop’a mı aldatıldık, yoksa aldatıldık mı? Geldiğimiz yerlere baktığımızda bunu hak etmiyoruz. Devlette özellikle emekliler olarak o kadar çok görev yaptık ki, hayat başarılı oldu. Ama artık emekli olunca herkes unutuyor. Simit de 12 buçuk. “15 lira da olabilir ama Sinopluların yalı kahvesi diye anılan yerlere baktığımızda hepsi dolu. akşam bir simit 12 buçuk, bir çay 15 lira, işgal edilen yerler çok para kazanırken, cebindeki paranın nereye gittiğini bilmeyen vatandaşlara dönüştük” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu