Ekonomi

Reddit Mart ayında halka arz hedefliyor, gözleri kullanıcı desteğinde

Sosyal medya platformu Reddit, ilk halka arzını (IPO) Mart ayında gerçekleştirmeye hazırlanıyor ve üç yılı aşkın süredir düşündüğü halka açılma planlarını ilerletiyor. Şirket, tanıtım gezisini Mart ayı başında başlatmak ve halka arzı aynı ayın sonuna kadar tamamlamak amacıyla Şubat ayı sonuna kadar halka arz başvurusunda bulunmaya çalışıyor. Bu bilgiler, tartışmaların özel niteliğinden dolayı isminin gizli kalmasını seçen, konuyu bilen kişilerden gelmektedir.

Başarılı olması halinde Reddit’in halka arzı, Pinterest’in 2019’daki lansmanından bu yana halka açılan ilk büyük sosyal medya şirketi olacak. Topluluk odaklı içeriği ve kullanıcı oylama sistemiyle tanınan platform, reklam geliri için TikTok ve Facebook gibi rakiplerin yoğun rekabetiyle karşı karşıya .

2021’deki finansman turunda değeri yaklaşık 10 milyar dolar olan San Francisco merkezli firma, ilk halka arzda hisselerinin yaklaşık %10’unu sunmayı planlıyor. Reddit’in halka arzında hedefleyeceği nihai değerleme, listeleme tarihine yakın bir zamanda belirlenecek.

Ayrıntılı planlara rağmen kaynaklar, daha önce olduğu gibi Reddit’in halka arz zamanlamasının değişebileceğini kaydetti. Aralık 2021’de halka arz için bilinmeyen bir şekilde başvuruda bulunan şirket, geçmişte piyasa oynaklığı ve kendi mali performansı gibi çeşitli faktörler nedeniyle halka arzını ertelemişti.

2005 yılında Steve Huffman ve Alexis Ohanian tarafından kurulan Reddit henüz kârlılığa ulaşamadı. Huffman, geçtiğimiz Haziran ayında Reddit’teki bir gönderisinde şirketin gelirinin esas olarak aylık 5,99 ABD doları tutarındaki reklamlardan ve premium erişim aboneliklerinden geldiğini belirtti. Şirket, kayıplarının nedeni olarak platforma yapılan yatırımları ve diğer sosyal medya sitelerine kıyasla kullanıcıların reklamlarla daha düşük etkileşimini gösterdi.

Kârlılığa doğru ilerleme ve reklam potansiyelinden yararlanma çabalarının bir parçası olarak, Reddit’in 2023 yılında bir önceki yıla kıyasla %20’nin üzerinde bir artışla 800 milyon doların biraz üzerinde reklam geliri elde etmesi bekleniyor. Yine geçen yıl Reddit, yapay zekada kullanılan geniş lisanslı modellerin geliştirilmesi için gerekli olan uygulama programlama arayüzüne (API) erişim için şirketlerden ücret almaya başlayacağını duyurmuştu.

API erişimini fiyatlandırmaya yönelik bu hamle, Reddit topluluğundan, özellikle de platformla etkileşimde bulunmak için üçüncü taraf uygulamalara güvenen kullanıcılardan karışık tepkilerle karşılandı.

Reddit’in halka arz olasılığı, büyük sosyal medya paylaşımlarının toparlanma dönemine denk geliyor; Meta Platformlar (NASDAQ: META) ve Snap, teknoloji hisselerindeki daha geniş çaplı yükselişin etkisiyle geçen yıl hisse fiyatlarında önemli artışlar yaşadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu