Ekonomi

Nvidia, mevcut endüstriyel dönüşümü yönlendirmek için tasarlanan yapay zeka işlemcisi Blackwell’i tanıttı

Nvidia (NVDA (NASDAQ:NVDA)) Pazartesi günü San Jose’deki geliştirici konferansında en yeni yapay zeka (YZ) işlemcilerini ve yazılımlarını tanıtarak YZ sektöründeki konumunu güçlendirmede büyük bir ilerleme kaydetti.

Blackwell olarak adlandırılan ve açılış modeli GB200 olan en yeni yapay zeka grafik işlem birimlerinin (GPU) bu yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Bu işlemcilerin, mevcut H100 modelinin sunduğu 4 petaflop’a kıyasla önemli bir gelişme olan 20 petaflop YZ işleme gücü kapasitesiyle performansta önemli bir artış sağlaması bekleniyor.

GB200, ChatGPT gibi teknolojiler için gerekli olan transformatörlere dayalı YZ’yi yürütmek için özel olarak tasarlanmış entegre transformatör motoru sayesinde YZ kuruluşlarının daha büyük ve daha karmaşık modeller oluşturma yeteneklerini geliştirmek üzere tasarlanmıştır.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, şirketin Kaliforniya’daki GTC konferansında “Hopper mükemmel, ancak daha güçlü GPU’lara ihtiyacımız var” dedi.

İki yarı iletken kalıbı TSMC tarafından üretilen tek bir bileşende birleştiren önemli bir işlemci olan Blackwell GPU, 72 Blackwell GPU içeren GB200 NVLink 2 adlı kapsamlı bir sunucu yapılandırmasının da bir parçası olacak.

Amazon, Google, Microsoft ve Oracle gibi önde gelen firmaların bulut bilişim hizmetleri GB200’e erişim sağlayarak yapay zeka modellerinin büyük ölçekte oluşturulmasını ve geliştirilmesini mümkün kılacak.

Özellikle Amazon Web Services, 20.000 GB200 işlemci içeren bir sunucu kümesi oluşturarak GPT-4 gibi mevcut modellerin yeteneklerini aşarak 27 trilyon parametreye kadar modellerin çalışmasına olanak sağlamayı amaçlıyor.

Huang, “Otuz yıldır, derin öğrenme ve yapay zeka gibi çığır açan gelişmeleri kolaylaştırmak amacıyla kendimizi hızlandırılmış bilgi işleme adadık” dedi.

“Üretken yapay zeka çağımızın en önemli teknolojisi. Blackwell, bu yeni endüstriyel değişim dalgasını yönlendirecek platformdur. Küresel çapta en yenilikçi şirketlerle işbirliği yaparak, tüm sektörlerde yapay zekanın potansiyelini hayata geçireceğiz.”

Firma ayrıca yapay zeka uygulamasını kolaylaştırmak için tasarlanan NIM adlı yeni bir yazılım teklifini de tanıttı. Gelir elde etmeyi amaçlayan bu yazılım, müşterilerin Nvidia işlemcileri tercih etmeye devam etmeleri için ek bir motivasyon sunuyor.

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu