Ekonomi

Microsoft, en popüler hedge fonları arasında Amazon’u geride bıraktı – Goldman

Yazar – Senad Karaahmetovic

Goldman Sachs stratejistlerine nazaran Microsoft (NASDAQ:MSFT), hedge fonlar ortasında en sık görülen birinci 10 holdingden biri. Bu biçimde Microsoft, listenin başında Amazon’un (NASDAQ:AMZN) yerini aldı.

Alphabet (NASDAQ:GOOGL) üçüncü sırada yer alırken Uber (NYSE:UBER) ve Netflix (NASDAQ:NFLX) ilk kez ilk beşe girdi. Öte yandan Meta Platforms (NASDAQ:META) 2014’ten bu yana birinci kere birinci beşin dışında kaldı.

Goldman’ın temel hedge fonlarının ilk 10 varlığı arasında en sık görülen 50 hisse senedinden oluşan “VIP” sepeti, 2001’den bu yana çeyreklerin %58’inde S&P 500 endeksinden daha iyi performans gösterdi.

Goldman stratejistlerine göre en popüler pozisyonlarda beklenenden daha düşük getirilere rağmen hedge fonlar son zamanlarda “iyi performans” gösterdi. Ayrıca Goldman’ın VIP sepeti yılbaşından bugüne %29 düşmesine karşın stratejistler, favori paylarına “inanmaya” devam ediyor.

“Hedge fonların Büyüme ve Değer hisseleri ile ilişkisi 20 yıllık ortalamasına geri döndü. Net kaldıraç düşük seviyelerde kaldı ve fonlar, yüksek korelasyonlarla karakterize edilen makro güdümlü bir piyasanın etkilerini yönetmek için ETF’leri ve vadeli işlemleri kullandı. Tek hisse senedi için açık pozisyonlar 2000 yılında ve geçen yıl ulaşılan rekor düşük seviyelere yakın seyrediyor.”

Ortalama bir hedge fon, uzun durum portföyünün %71’ini ilk 10 pozisyonda tutuyor ki bu da son 4 yılın en yüksek seviyesi. Sektör bazında bakıldığında Teknoloji ve İletişim Hizmetleri VIP listesinin neredeyse yarısını ve ilk 10 hissenin 8’ini oluşturmaya devam ediyor.

Stratejistler, “Fonlar üçüncü çeyrekte Çinli ADR’lerden uzaklaşmaya ara verirken BABA hâlâ VIP listesindeki tek temsilci konumunda” diye ekledi.

Genel olarak ortalama hedge fonu yılbaşından bu yana -%5 getiri sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu