Haber

Kozan il mi olacak? Adana – Kozan il mi olacak? Kozan ne zaman il olacak, son durum nedir?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında yaptığı konuşmada il olmayı bekleyen ilçeler yeniden gündeme geldi, Kozan Büyük bir heyecan yarattı. Bahçeli’nin, Türkiye’nin Osmanlı döneminde sancak olan ve 2011’de vilayetten kazaya dönüştürülen yeni yüzyılda gücünü artırarak “100 vilayet ve bin kaza”dan oluşan bir idari yapılanma kurma ve uyarlama imkanına sahip olduğu açıklaması 1926. Kozan Sıcak karşılandı. Peki Kozan il mi olacak? Adana – Kozan il olacak mı? Kozan ne zaman il olacak, son durum nedir?

KOZAN İL Mİ OLACAK?

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Kozan’ın Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke, Aladağ ve İmamoğlu ilçelerinin tarihten bu yana merkez olduğunu belirterek, Adana’ya uzaklığı nedeniyle birçok dezavantajın yaşandığını söyledi. Bölgenin gelişen ve büyüyen bir merkez olma potansiyeline sahip olduğunu kaydetti. Geçtiğimiz yıllarda Kozan’ın il hakkının geri verilmesi için Kent Konseyi ile yürütülen çalışmaların bir kitapçıkla tüm bakan ve milletvekillerine ulaştırıldığını belirten Başkan Özgan, Kozan’ın 100. yılında il olacağına inandıklarını söyledi.

Başkan Özgan yaptığı açıklamada, “MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’ye teşekkür ediyoruz. Kozan, Osmanlı Devleti’nin sancak merkezidir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Kozan vilayet merkezi, Mareşal Fevzi Çakmak Kozan vekili. 1926’da Kozan, oldu. bir ilçeye.Bizim böyle kadim bir hakkımız var İl.Biz aslında hakkımızın iadesini istiyoruz.Daha önce bir kitapçık hazırlamıştık.Bu kitapçığı 2011 yılında siyasetçilerimiz ve Kent Konseyi ile birlikte gündeme getirdik.Bu kitapçığı gönderdik. TBMM’ye tüm milletvekillerimize.Biz Ankara’nın gündemine bile Kozan’ın meşhur portakalı ile getirdik.Hem fiziki olarak hem de nüfus olarak il olmayı hak eden bir ilçe.Saimbeyli,Tufanbeyli,eski adıyla Kadirli ilçeydi. Osmanlı döneminde sancağa bağlanmıştır.

Kozan’a taşra merkezi muamelesi yapılıyor. Sanayiden tarıma halkımız sürekli çevre ilçelerden Kozan’a gelir, ticaret Kozan’dadır. Kozan il olursa daha iyi yönetilir. Kadirli, Osmaniye’de beşinci ve altıncı derecede teşvik alıyor. Ama Kozan’da bir de organize sanayi bölgesi var. Maalesef kullanamıyoruz. Büyük yatırımcılar Kozan’a gelemiyor. Bu yüzden ekonomimiz, turizmimiz gelişmiyor. Yani bunlar açısından Kozan’ın bir il olması gerekiyor. hakkının verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Büyüklerimizden ve Cumhurbaşkanımızdan destek bekliyoruz. Buradan herkese sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Aslında Kozan halkının da bir kalbi var. Kozan’ın il olmasını dört gözle bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu