Haber

Kolombiya’daki FARC muhalifleri barış görüşmelerinin hükümetle başlayacağını söylüyor

Kolombiya’da Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) eski muhaliflerinden El Estado Mayor Central (EMC), hükümetle barış görüşmelerinin 16 Mayıs’ta başlayacağını duyurdu.

Caqueta idari bölgesindeki Casa Roja köyünde toplantı için gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve EMC başkanları, 16 Mayıs’ta Kolombiya hükümeti ile barış masası kurulacağını duyurdu.

EMC sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, barış müzakerelerine hazır oldukları ifade edilerek, “16 Mayıs’ta Ulusal Hükümet heyeti ile heyetimiz arasında diyalog başlatacağımızı herkese duyurmak isteriz. Egemen halkımızın katılımıyla.” terim kullanıldı.

Başkan Gustavo Petro’nun siyasi zaferine değinilen açıklamada, onurlu bir yaşamın tüm siyasi çıkarların üzerinde olduğu ve yeni neslin şiddetten uzak tutulması gerektiği vurgulandı.

Kolombiya basını, hükümetin konu hakkında resmi bir açıklama yapmadığını ancak müzakerelere olumlu baktığını bildirdi.

Kasım 2016’da FARC’ın ortasında devletle barış anlaşması imzalanmasının ardından EMC silahlı grubunun lideri Ivan Mordisco, sürece karşı çıkarak barış anlaşmasına katılmadı.

EMC, şu anda hükümetle barış görüşmelerinde bulunan Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) üyelerine de çağrıda bulundu ve EMC ile ELN arasında uzun süredir devam eden çatışmaya son verilmesini talep etti.

6 aylık ateşkes anlaşması

Başkan Petro, 2 Ocak’ta silahlı isyancı örgüt ELN ve diğer 4 silahlı grupla altı aylık bir ateşkese varıldığını duyurdu. Ateşkesin imzalandığı silahlı örgütler ise ELN, Marquetalia Merkez Komutanlığı, el Estado Mayor Central (EMC), Kolombiya Gaitanista Öz Savunma Kuvvetleri ve Sierra Nevada Öz Savunma Kuvvetleri.

Kolombiya’da 7 Ağustos 2021’de cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan ve görevi devralan solcu Gustavo Petro, iktidara geldiğinde ülkede topyekun bir barış politikası uygulama sözü vermişti.

yayladagi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu