Haber

İsrail Savunma Bakanı: Uzun ve zorlu bir kara operasyonu başlatacağız

Savunma Bakanı Yoav Cesurİsrail’in yakında Gazze’ye uzun ve güçlü bir kara saldırısı başlatacağını ve bölgedeki Hamas yöneticileri tarafından kullanılan geniş bir tünel ağını yok etmeyi hedefleyeceğini söyledi.

Cesur Kara operasyonunun hava saldırılarıyla desteklenen büyük güçleri kapsayacağını ve ayrıntılara girmeden “uzun zaman alacağını” söyledi. Daha sonra bunu, İsrail’in direniş bölgelerini yok edeceği üçüncü, daha düşük yoğunluklu bir çatışmanın takip edeceğini belirtti.

Cesur İsrail’in, Hamas’ın giren her türlü yakıta el koyacağına inandığını belirterek, Hamas’ın sivil bölgelerden çıkan yüzlerce kilometrelik tünellere hava pompalamak için jeneratör kullandığını iddia etti. Gallant’ın açıklamasında şu cümle de dikkat çekti:

Hava için yağa ihtiyaçları var. Petrol için de bize ihtiyaçları var.

İsrail’in çatışmanın başlangıcında Gazze’ye olan tüm yakıt sevkıyatını keserek tek enerji santralini kapatmaya zorlamasının ardından Gazze’deki hastaneler, kuluçka makinelerine ve diğer hayat kurtaran ekipmanlara güç sağlayan acil durum jeneratörlerini çalıştırmak için hâlâ yakıt arıyor.

ihsangazi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu