Haber

İsrail, Lübnan sınırındaki 14 yerleşim birimini daha boşaltacak

İsrail’in, çatışmaların yaşandığı Lübnan sınırının kuzey bölgelerindeki 14 yerleşimi daha boşaltma kararı aldığı bildirildi.

İsrail ordusu ve İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, “ülkenin kuzeyindeki tahliye planının ilave nüfus merkezlerini de içerecek şekilde genişletileceği” belirtildi.

Bu kapsamda Lübnan sınırının kuzey bölgelerindeki 14 İsrail yerleşimi için daha tahliye kararı alındığı kaydedildi.

Bu tahliye kararıyla birlikte, geçtiğimiz hafta Lübnan-İsrail sınırının her iki yakasında karşılıklı saldırılar sonucunda boşaltılmasına karar verilen İsrail yerleşimlerinin sayısı 43’e yükseldi.

Tel Aviv yönetimi, 16 Ekim’de 28 yerleşim yerinin boşaltılacağını açıklamış, ardından bu sayıya Kiryat Shimona kasabası da eklenerek sayı 29’a çıkarılmıştı.

İsrail ordusu: Lübnan’dan tanksavar füzesi fırlatıldı

Öte yandan İsrail ordusu, bir başka açıklamasında ise Lübnan’dan sınırdaki İsrail tankına tanksavar füzesi fırlatıldığını belirtti.

Açıklamada, saldırıda İsrail güçlerine herhangi bir can kaybı veya herhangi bir zararın verilmediği, İsrail ordusunun saldırının gerçekleştiği noktaya ateşle karşılık verdiği belirtildi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’de İsrail’in Lübnan sınırında başlayan çatışmalarda 18 Hizbullah üyesi, 2 İslami Cihad üyesi ve 2 sivil hayatını kaybetti.

İsrail ordusunun Lübnan sınırına saldırısında bir gazeteci hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Hamas’ın 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlatmasının ardından İsrail, Gazze’ye savaş ilan etti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik yoğun bombardımanının ardından İsrail-Lübnan sınırında Hizbullah ile İsrail ordusu arasında çatışmalar çıktı.

aslanapaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu