Haber

İş bırakma başladı: Sağlık çalışanları tarlalara indi

19 sendika ve 2 aile hekimliği federasyonu tarafından kurulan Sağlık ve Sosyal Hizmet Sendika ve Katılım Platformu (SABİM) bünyesindeki sağlık çalışanları 1-2 Ağustos tarihlerinde işlerinden ayrıldı.

Bu tarihler arasında poliklinikler hizmet vermeyecek ancak acil servisler iş durdurma eyleminden muaf tutulacak.

1 Ağustos prestijiyle sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemi başladı. Ülkenin dört bir yanında sağlık çalışanları hak mücadelesi vermek için sahalara çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün ve yarın 21 sağlık meslek kuruluşu iş bırakma hamlesi yapmadan önce sağlık çalışanlarına yazı göndermişti.

Bakan Koca, sağlık çalışanları hareketinin “ameliyata karşı sorumsuzluk” anlamına geleceğini ve “toplumsal olarak kabul edilebilir” olmadığını savundu.

Sağlık çalışanlarının hareketini maden işçilerinin hareketleriyle karşılaştıran Koca, “Maden işçisinin örgütlü bir eylemi, kömür üretiminin aksamasıyla gerçekleşir. Hizmet verilen alan insan sağlığı olduğunda, bu formüldeki ‘araç’ hastadır. Hasta mağduriyetinin bir araç olarak kullanılmasını hekim ve sağlık çalışanı tasavvurumuzla asla bağdaştıramayız.’ sözlerini kullandı.(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu