Haber

İran, BM’nin İnsan Hakları İhlallerini Kınayan Kararına Tepki Verdi

İran, Kanada’nın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun sosyal, insani ve kültürel konularla ilgili komitesinde hazırladığı karar taslağının onaylanmasına tepki göstererek, İran’daki insan hakları ihlallerini kınadı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kenani, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail’e kayıtsız kalan Batılı ülkelerin Filistinlilere karşı savaş hataları yaptığı gerekçesiyle BM’nin ülkesi hakkında aldığı kararın “yüksek yetkiyi kötüye kullandığını” söyledi. İnsan hakları kavram ve değerlerinin kendi dar görüşlü siyasi hedeflerini desteklemesi kınandı.

Söz konusu Batılı ülkelerin insan hakları konusunda söz hakkına sahip olmadığını savunan Kenani, “Nasıl oluyor da ABD ve bazı Batılı ülkeler işgalci İsrail rejiminin Gazze’de çocuklara ve kadınlara yönelik katliamlarını görmüyor da devam ediyor? Yanlış bilgilere ve gerçekçi olmayan genellemelere dayanan asılsız iddiaları tekrarlayarak İran’ı eleştirmek mi?” “bir karar veriyor mu?” İfadelerini kullandı.

Kenani, kararın “tek taraflı ve gerçekçi olmayan” kararlarıyla “meşruiyetten ve geçerliliğinden yoksun” olduğunu kaydetti.

Kanada tarafından hazırlanan karar taslağında, İran’da geçen yıl eylül ayında ülke çapında protestoların başlamasından bu yana yaşanan yaygın ve ciddi insan hakları ihlallerinin kınanması çağrısında bulunuldu. Karar, 78. Genel Konseyin Üçüncü Komitesi tarafından 15 Kasım’da 29’a karşı 80 oyla kabul edildi. Karar için oylamada 65 ülke çekimser kaldı.

ABD’nin İran Özel Temsilci Yardımcısı Abram Paley, sosyal medya platformunda paylaşılan karara ilişkin mesajında

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu