Ekonomi

Çin yabancı yatırımcıların önünü açacak

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ABD’nin Kaliforniya kentinde düzenlenen CEO zirvesinde yaptığı konuşmada, yabancı yatırımcıların ülkesine yatırım yapmasını kolaylaştırma sözü verdi.

Çin cumhurbaşkanı, ülkesinin “dünya standartlarında bir iş ortamı” yaratacağına ve uluslararası yatırımcıların haklarını koruyacak mekanizmalar geliştireceğine söz verdi.

Xi, “Yabancı uyrukluların Çin’e girişi ve kalışına ilişkin politikaların iyileştirilmesi gibi daha ‘yürekleri ısıtan’ önlemler de alacağız” dedi. Finansal, tıbbi ve ödeme sistemi hizmetlerine erişimin kolaylaşacağını belirtti.

Xi, “Bütün bunlar yabancı şirketlerin Çin’de yatırım yapmasını ve faaliyet göstermesini kolaylaştırmak için tasarlandı” dedi. Bir Beyaz Saray yetkilisi, ABD’nin, Pekin’in fentanil ticaretine yönelik planladığı baskıya yanıt olarak insan hakları ihlalleriyle suçlanan bir Çinli kuruluşu ticaret kara listesinden çıkaracağını söyledi.

ABD Lideri Joe Biden da dünyanın ABD ve Çin’den rekabeti daha doğru yönetmesini beklediğini söyledi. İki ülke, uyuşturucuyla mücadele, üst düzey askeri görüşmelerin yeniden başlatılması, yapay zeka konusunda diyaloğun artırılması, karşılıklı direkt uçuşların artırılması gibi konularda iş birliği yapma kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu