Haber

Ayhan Barut: Deprem İnceleme Komisyonu’nun hazırladığı raporda 268 öneri vardı. AKP iktidarı bu önerileri neden gündeme getirmiyor?

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Ülkemiz acı günlerden geçiyor. Bu yaşananların sorumlusu AKP iktidarı… İzmir depreminin ardından TBMM’de kurulan Deprem Araştırma Komisyonu, 568 sayfalık deprem araştırma komisyonu hazırladı. rapor ve bu raporda 268 öneri vardı. AKP hükümeti neden bu önerileri gündeme getirmiyor?

Ayhan Barut, deprem bölgesinde bugün yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş’ta iki depremin yol açtığı büyük tahribata dikkat çekti. 30 Ekim 2020’de İzmir’de meydana gelen depremin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kurulan Beyin Sarsıntısı Araştırma Kurulu’nun hazırladığı raporu hatırlatan Barut, şunları kaydetti:

“BU ACILARIN SORUMLUSU AKP GÜCÜDÜR”

“Ülkemiz acı günlerden geçiyor. Bu acıların sorumlusu AKP iktidarıdır. Biz yastayız. 1939 Erzincan depreminden 1999 Marmara depremine kadar geçen sürede 100 binden fazla vatandaşımız depremde hayatını kaybetti. •Gerekli tedbirler alınsaydı Marmara depreminde 17 bin 480 vatandaşımızı kaybetmezdik, Tedbirler alınsaydı İzmir depreminde 117, Elazığ depreminde 41 vatandaşımızı kaybetmezdik.

Her depremden sonra, her afetten sonra yaptığımız depremle ilgili önerilerimiz ne yazık ki AKP iktidarı tarafından cevapsız kaldı. Yetmedi, kira uğruna yeşil alanlar, tarım alanları inşaata açıldı. Rüşvetin bir aracı olan imar barışı, onbinlerce vatandaşımızın ölümüne sebep olan, binaları mezara çeviren bir cinayete vesile olmuştur. Bu oldukça yanlış.

Türkiye’nin büyük bir bölümü, yüzde 42’si birinci derece deprem kuşağı altında. 18 il ve 81 ilçe doğrudan deprem faylarının sınırındadır. Bu depremlerle ilgili Meclis’te verdiğimiz soru önergeleri, yasa tasarıları ve araştırma önergeleri ne yazık ki Meclis’in tozlu raflarında tutuluyor.

“HALKIMIZ ASIRIN İHMALİNE İMZA VERENLERE MEYDAN OKUYACAKTIR”

Öncekileri söylemeye gerek yok. Son İzmir depreminden sonra TBMM’de kurulan Beyin Sarsıntılarını Araştırma Kurulu 568 sayfalık bir rapor hazırladı ve bu raporda 268 önerge yer aldı. AKP hükümeti bu önerileri neden gündeme getirmiyor? Senin vicdanın yok mu? Yüzyılın gafletine imza atanlardan elbette milletimiz hesap soracaktır. Ancak onbinlerce vatandaşımızın mezarı olan bu binaların en azından sorumluları hukuk önünde hesap vermelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu