Ekonomi

Asya piyasaları çoğunlukla düşüşte

Hong Kong’un Hang Seng endeksi teknoloji hisselerinin desteğiyle neredeyse yüzde 2 yükselirken, diğer Asya-Pasifik piyasaları çoğunlukla düştü.

Hang Seng Tech endeksi, kurucusu Jack Ma’nın Hong Kong’da listelenen Alibaba hisselerinden 50 milyon dolar satın aldığının bildirilmesinin ardından teknoloji devi Alibaba’nın yüzde 5,84’lük kazancının öncülüğünde neredeyse yüzde 3 yükseldi. Anakara Çin’in CSI 300 endeksi yüzde 0,3 yükseldi.

Yatırımcılar ayrıca Japonya’dan gelen ekonomik verilerin yanı sıra Avustralya’dan gelen fabrika faaliyeti verilerini de değerlendiriyor.

Japonya’nın Aralık ayı ihracatı beklentileri aştı; ticaret istikrarı, ekonomistlerin 122,1 milyar dolarlık açık beklentisine kıyasla 62,1 milyar dolarlık fazla verdi. Veriler, Japonya Merkez Bankası’nın para politikasını değiştirmeden bırakmasından bir gün sonra geldi.

Juno Bank’ın flaş PMI anketleri Avustralya’da da görüldü; Bu anketler, 11 aylık daralmanın ardından Ocak ayında imalat faaliyetlerinde genişleme olduğunu gösterdi. Ülkedeki ticari aktivite de Ocak ayında Aralık ayına göre daha yumuşak bir daralma kaydetti.

Avustralya’nın S&P/ASX 200 endeksi duyurunun ardından hafif yükseldi ve üç günlük galibiyet serisini sürdürdü.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,26 kayıpla Salı gününden itibaren kayıplarını sürdürürken, Topix endeksi yüzde 0,15 ile daha küçük bir kayıp kaydetti.

Güney Kore’de Kospi yüzde 0,43 kayıp yaşarken, gösterge endeksinde ilk 10’da yer alan ağır toplar Samsung Electronics ve SK Hynix en büyük kayıpları kaydetti. Küçük ölçekli Kosdaq da yüzde 1,35 düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu