Haber

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten Fazıl Say’a destek

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sözcüsü Ömer Çelik, İsviçre’deki konserleri iptal edilen piyanist Fazıl Say’a destek verdi. Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail’in insanlık dışı saldırganlığına karşı çıkan, barışı savunan üniversite öğrencilerini, aydınları, yazarları, sporcuları ve sanatçıları, sanki medeniyetin tüm değerlerini yok etmek istercesine karanlık bir zihniyet hedef alıyor. Bu bağlamda sanatçımız Fazıl Say’ın İsrail’e yönelik “Filistin’deki insanlık dışı saldırılara karşı görüşleri nedeniyle Avrupa’daki konserlerinin iptal edilmesini kınıyoruz” dedi.

Çelik, “Dünyada daha önce itibarlı olduğu bilinen bazı medya organları, utanç verici hedef gösterme reklam panosuna dönüşmüştür. Bu ağların hedef alması her sanatçı ve aydın için bir onurdur” dedi ve şöyle devam etti: “Sayın ” Çatışmaya karşı olan ve herkes için adil bir çözüm için çabalayan Cumhurbaşkanımızın barıştan yana yaklaşımını desteklemesi takdir edilmesi gereken bir tutumdur” dedi.

Ne oldu?

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, 20 Ekim’de yaptığı açıklamada, Birmingham Orkestrası ile konser vereceği 23 Ekim’de Zürih, 24 Ekim Bern, 25 Ekim Cenevre ve 26 Ekim’de Lucerne konserlerinin iptal edildiğini duyurdu.


Fazıl SayFotoğraf: Getty Images/AFP/Y. Akgül

Say, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “MIGROS firmasının konser organizasyon birimi tarafından İsviçre’de yapılması planlanan 4 konserimizin programından çıkarıldım. Migros firma yetkilileri, projeme yansıttığım fikirlerimi aktardı. Sosyal medyada İsrail-Filistin gerilimini gerekçe olarak gösteriliyor.”

Ortadoğu krizine ilişkin 3 tweet ve konuşma yaptığı bir fotoğraf yayınladığını belirten Say, “Ben barıştan yanayım. Bütün açıklamalarım barıştan yanaydı. Ben de her zaman iyiden, uzlaşmadan yana oldum. ve birlikte güzel bir geleceğin yaratılması.”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun “geleceği olmayan savaş politikasını çok yanlış ve kriminal” bulduğunu belirten Say, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuya yaklaşımını her iki tarafa yönelik de “sağduyulu ve barışçıl” olarak gördüğünü ifade etti.

DW/EC, CE

VPN ile DW Türkçe’ye nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu