Ekonomi

ABD Senatosu Çinli biyoteknoloji firmalarını etkileyen yasa tasarısını erteledi

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde, federal kurumların WuXi AppTec ve BGI Group da dahil olmak üzere bir dizi Çinli biyoteknoloji şirketiyle olan anlaşmalarını kısıtlamayı amaçlayan bir yasa tasarısı, bu hafta Senato’da gerileme yaşadı. Senato yardımcısına ve diğer kaynaklara göre tasarı beklendiği gibi komiteden çıkmadı.

Demokrat Senatör Gary Peters tarafından sunulan tasarı, BGI Group, MGI, Complete Genomics, WuXi AppTec, bunların yan kuruluşları ve ilgili görülen diğer biyoteknoloji şirketleriyle yapılan federal sözleşmeleri yasaklamayı amaçlıyor. Ayrıca hükümetin bu şirketlerin ekipman veya hizmetlerini kullanan kuruluşlarla sözleşme yapmasının da engellenmesi amaçlanıyor.

Taslak yasaya tepki olarak WuXi AppTec hisseleri bir gecede değerinin %21’ini kaybetti. İlaç araştırma, geliştirme ve üretim hizmetleri sunan WuXi AppTec, Çin ordusuyla ilgili olduğu yönündeki iddiaları reddederek, faaliyetlerinin hiçbir ülkenin ulusal güvenliğini tehdit etmediğini belirtti. Şirket, Şangay Menkul Kıymetler Borsası’na yakın zamanda yapılan bir başvuruda belirtildiği gibi tasarının ilerleyişini izliyor.

Benzer şekilde BGI Group da tasarıya kişisel bilgilerin korunmasını desteklediğini belirterek tepki gösterdi. Ancak şirket, BGI’yı ABD pazarından etkili bir şekilde hariç tutacak mevzuatın amaçlanan veri koruma hedeflerine ulaşmayacağını savunuyor. BGI, Amerika Birleşik Devletleri’nde hasta örnekleri toplamadığını veya kişisel veya genetik bilgilere erişmediğini belirtti.

Senatör Peters’in başkanlığını yaptığı Senato İç Güvenlik ve Hükümet İşleri Komitesi, en az birkaç haftadır komiteden çıkması beklenmeyen tasarıyı görüşmek için yeni bir tarih belirlemedi. Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Mike Gallagher’ın liderliğinde Temsilciler Meclisi’nde hazırlanan yasa tasarısı da bu şirketlerin Pekin’in askeri çabalarına yardım ettiği yönündeki endişeleri yansıtıyor. Meclis tasarısının komisyondan çekilmesi için henüz bir tarih belirlenmedi.

Cuma günü Senato yardımcısı, bu Çinli biyoteknoloji şirketlerinin hassas Amerikan verilerine ve kişisel sağlık bilgilerine Çin Komünist Partisi tarafından erişmesi yönündeki potansiyel tehdit hakkındaki endişelerini dile getirdi.

BGI Group, Çin hükümetinin gözetimine yardımcı olma konusunda “önemli bir risk” oluşturduğu iddiaları nedeniyle daha önce ABD Ticaret Bakanlığı’nın ihracat kontrol listesine alınmıştı. BGI’nın popülasyon özelliklerine ilişkin kapsamlı araştırmalar için milyonlarca kadından genetik bilgi topladığı ve Çin ordusuyla işbirliği yaptığına dair raporlar da ortaya çıktı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu