Ekonomi

ABD, kripto düzenlemelerini hızlandırıyor mu? Yellen, FTX çöküşü hakkında konuştu

Investing.com – ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün kesimin en büyük ikinci kripto para borsası FTX’in geçen haftaki çöküşü hakkında konuşurken acil halde düzenleme davetinde bulundu.

Yellen yaptığı açıklamada, dalın en büyük kripto para borsalarından birini iflas etmesi ve ferdi ve kurumsal yatırımcıların bu durumdan son derece olumsuz etkilenmesi kripto para düzenlemelerinin daha tesirli bir biçimde yapılması gerekliliğini bir kere daha ortaya çıkardığını söyledi. 

Hazine Bakanlığı, başka düzenleyici kurumlarla birlikte geçen sene kripto piyasalarında riskleri, müşteri varlıklarının kullanılması, şeffaflık eksikliği ve çıkar çatışması başlıkları altında toplamıştı.

Yellen, finansal varlık maddelerinin kriptoları da kapsaması davetinde bulundu

Yellen, açıklamasının devamında klâsik varlıklar için son derece güçlü ve yatırımcı muhafazası sağlayan kanunları olduğunu söylerken emsal maddelerin kripto varlıklar ve hizmetler için de uygulanması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl 32 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaşan FTX, Alameda’nın bilanço sayılarının sızdırılması ve finansal tablolarda bir açık görülmesinin akabinde kurumsal ve ferdî müşterilerinin çok süratli gerçekleşen fon çekimlerine maruz kaldı. Fon çekim taleplerini karşılayamayan FTX, böylelikle bir haftada daha kısa müddette iflasını ilan etmek zorunda kaldı.

Bu olumsuz durum kripto sanayisindeki düzenleyici eksikliğinin ne derece önemli ziyanlara yol açtığını birmez daha ortaya koydu. Bu yıl Terra çöküşü sonrası ülke otoriteleri, kripto düzenlemeleri konusuna öncelik vermeye başlasa da şimdi somut bir adım atılmış değil.

Janet Yellen, yaptıkları incelemede FTX çöküşünün tesirlerinin kripto sanayisiyle hudutlu kalmasının mümkün olduğunu söyledi, lakin klasik finans şirketleriyle temaslı işlerin finansal istikrarsızlığa neden olma tehlikesini de göz gerisi etmediklerini söyledi.

ABD Meclisinin önümüzdeki ay FTX davasını ele alması bekleniyor 

Şu an ABD tarafından yakından izlenen FTX çöküşüyle ilgili olarak önümüzdeki ay hem ABD Senatosu hem de ABD Meclisinin FTX davasını ele alması bekleniyor. Buna nazaran geçmiş periyotlarda ABD’de Demokratlara yaptığı bağışlarla dikkat çeken Sam Bankman-Fried’in FTX borsası, Aralık ayında ABD Meclisi Mali Hizmetler Ünitesi ve Senato Bankacılık Komitesi tarafından mercek altına alınacak.

Diğer yandan ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) ve Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komitesi (CFTC), kimi periyotlarda kripto şirketlerine karşı çeşitli yaptırımlar uygulasa da ülkede tüm kesimi kapsayacak bir düzenleyici çerçevenin şimdi belirlenmemesi tenkitlere neden oluyor. Bununla birlikte ABD Senatörlerinin kripto yasası için tasarı çalışmalarını tamamlamasına karşın ağır işleyen bürokrasi sürecinden ötürü ilgili tasarı şimdi oylama basamağına geçemedi. 

Janet Yellen’ın düzenleme davetine önümüzdeki günlerde ABD Senatörlerinin nasıl karşılık vereceği merakla bekleniyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu