Haber

Gemlik’te İmralı Tecridine Karşı Özgürlük Yürüyüşü Öncesinde Güvenlik Önlemleri

BURSA’nın Gemlik ilçesinde, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşmelerine izin verilmediği gerekçesiyle düzenlenmesi planlanan ‘İmralı Tecridine Karşı Gemlik Özgürlük Yürüyüşü’ nedeniyle geniş güvenlik önlemi alındı. Jandarma ve polis ekipleri kent giriş ve çıkışlarında 3 kontrol noktası daha kurdu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (HEDEP) 19 Kasım’da ‘İmralı Tecridine Karşı Gemlik Özgürlük Yürüyüşü’ adı altında Gemlik’te düzenlemek istediği yürüyüş öncesinde güvenlik güçleri güvenlik tedbirlerini en üst seviyeye çıkardı. İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Orhangazi ilçesi Süpürgelik mevkiinde, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Orhangazi gişe çıkışında ve Gedelek mevkiinde 3 kontrol noktası daha kurdu. İlçeye girişler kontrol altında tutulurken, sürücülerin kimlikleri de kontrol ediliyor. TOMA’lar ve çevik kuvvet polisleri de kontrol noktalarında hazır bulunuyor.

VALİLİKTEN 7 GÜN YASAK

Bursa Valiliği ayrıca kentte 7 gün boyunca yürüyüş ve basın açıklamasının yasaklandığını duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, “Sosyal medya platformları ve haber sitelerinde yapılan açık kaynak araştırmalara göre, yasadışı uygulamaları destekleyen gruplar tarafından 18-19.11.2023 tarihlerinde yapılması planlanan sözde İmralı tecridine karşı Gemlik7’ye özgürlük yürüyüşü gerçekleştirilmektedir. PKK/KCK/PYD/YPG terör örgütü” Hakkında: -Açık ve kapalı alanlarda gerçekleştirilmesi amaçlanan her türlü eylem (toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, kurma) çadır kurma, broşür/broşür dağıtma, poster/afiş asma vb.), -Diğer illerden harekete katılmak amacıyla il ve ilçe sınırlarımıza gelmiş olduğu anlaşılan kişi ve araçların girişi, – Bu harekete katılmak amacıyla dış ilçelerimizin çıkışları ve/veya il merkezimize girişleri, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17 ve 19. maddeleri. ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11 inci maddesinin (A), (B) ve (C) bentleri, il ve ilçe sınırlarımız dahilinde (Jandarma bölgesi dahil), 16.11.2023 tarih 00:01’den 22.11.2023 tarihine kadar . 23:59’a kadar 7 (yedi) gün süreyle yasaklanır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu