Haber

Başkan Batur’dan TBB’nin Kararına Sert Tepki

Konak Belediye Başkanı Abdulbatur, Türkiye Belediyeler Birliği’nde CHP meclis üyesi olan belediye başkanlarının yeni yönetime atanmadığına dikkat çekerek, “Bunu şiddetle kınıyoruz. Yeni yönetim böyle başladı. Tamamen antidemokratik bir uygulamadır, demokratik temsili tamamen ortadan kaldırmaya yönelik bir anlayıştır.”

Kıyı Ege Belediyeler Birliği 2023 Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Konak Belediye Başkanı Abdulbatur, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) komitesinde yer alan 4 CHP’li belediye başkanının yeni yönetime atanmadığına dikkat çekerek, şunları söyledi: kararı kınadığını söyledi.

TBB’nin Türkiye’de belediyelerin üye olmadan üye olduğu en büyük birlik olduğunu söyleyen Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, birlik bütçesinin belediyelerin ödenekleriyle karşılandığını vurgulayarak, “Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma. Şahin birlik başkanıydı Türkiye dağılımına göre 15 meclis üyesinden biriydi 4 tanesini CHP’ye verdiler Biz de partimizi temsil ediyorduk: Konak Belediye Başkanı olarak ben, İstanbul Büyükçekmece Belediyesi Başkan Hasan Akgün, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar.Bugün öğrendiğimiz üzere bu dağıtım rafa kaldırıldı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı’na Fatma Şahin’in yerine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, CHP’yi temsilen 4 kişiyi seçmediler.Beyefendi anlaşmasıydı.Bugün CHP’li belediyeler, belediye başkanları, Düzce Partili belediye başkanları devre dışı bırakıldı. Birlik yönetimine AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nden belediye başkanları seçildi. AK Partili belediyelerin kasvetleri ne ise CHP ve Düzce Partili belediyelerin sıkıntıları aynı. Maalesef belediyelerin ortada olması gereken bir noktada böyle bir karar alındı. Bunu şiddetle kınıyoruz” dedi.

“Demokratik olmayan bir uygulama”

TBB’de şeffaf bir yönetim istediklerinin altını çizen Batur, şöyle devam etti:

“Meclis toplantılarında bize bilgi verilmedi, paylaşılmadı; Hangi belediyeye ne verildi bilmiyoruz, orada komisyon üyesiyiz ama böyle bir yetkimiz yok. Hangi belediye ne verdi? Belediyemize verdiniz de belediyelerinize ne verdiniz? Artık yokuz. Türkiye’yi yönettikleri için TBB’yi kişisel çıkarları ölçüsünde kullanıyorlar. Bunu kamuoyu önünde dile getirmeye devam edeceğiz. Genel Başkan Yardımcımız Seyit Torun da bu durumun tam otoriter yönetim anlayışının ilk yansıması olduğunu belirterek, ‘Bu partizanlığa tek bir belediyenin hakkını vermeyeceğiz’ dedi. Hakkımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Yeni yönetim böyle başladı. Tamamen antidemokratik bir uygulamadır, demokratik temsili tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen bir anlayıştır.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

akoren-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu